آدمها

تقسیم ‌بندی انسان‌ها از دیدگاه دکتر شریعتی

1.       آنهایی که وقتی هستند، هستند وقتی که نیستند هم نیستند. حضور عمده آدم‌ها مبتنی بر فیزیک است. تنها با لمس ابعاد جسمانی آنهاست که قابل فهم می‌شوند بنابراین اینان تنها هویت جسمی دارند.

2.       آنانی که وقتی هستند، نیستند وقتی که نیستند هم نیستند. مردگانی متحرک در جهان، خود فروختگانی که هویتشان را به ازای چیزی فانی واگذاشته‌اند .بی‌شخصیت‌اند و بی‌اعتبار، هرگز به چشم نمی‌آیند، مرده و زنده‌شان یکی است.

3.       آنهایی که وقتی هستند، هستند وقتی که نیستند هم هستند. آدم‌های معتبر و باشخصیت، کسانی که در بودنشان سرشار از حضورند و در نبودشان هم تاثیر خود را می‌گذارند کسانی که همواره در خاطر ما می‌مانند، دوستشان داریم و برایشان ارزش قائلیم.

4.       آنهایی که وقتی هستند، نیستند وقتی که نیستند، هستند (شگفت‌انگیز‌ترین آدم‌ها. در زمان بودنشان چنان قدرتمند و باشکوهند که ما نمی‌توانیم حضورشان را دریابیم اما وقتی که از پیش ما می‌روند نرم‌نرم و آهسته آهسته درک می‌کنیم. باز می‌شناسیم، می‌فهمیم که آنان چه بودند. چه می‌گفتند و چه می‌خواستند. ما همیشه عاشق این آدم‌ها هستیم. هزار حرف داریم برایشان اما وقتی در برابرشان قرار می‌گیریم، گویی قفل بر زبانمان می‌زنند. اختیار از ما سلب می‌شود. سکوت می‌کنیم و غرق در حضور آنان مست می‌شویم و درست در زمانی که می‌روند یادمان می‌آید که چه حرف‌ها داشتیم و نگفتیم. شاید تعداد اینها در زندگی هر کدام از ما به تعداد انگشتان دست هم نرسد.

همین!!

/ 5 نظر / 9 بازدید
خانم همه چی تموم

سلام دوست من مطالبت عالی بود ممنون از این که به من سر زدی. اگه با تبادل لینک موافقی بهم بگو تا با ه عنوانب لینکت کنم.[گل]

سميعي زاد

متمم: آنهایی که وقتی هستند، نیستند و هيچ اميدي به بودنشان هم نيست و كنار مي روند تا ديگراني كه بودنشان مثمر به ثمري باشد حيرت آور ترين مردان تمام دنيا هستند. و در كمال شرمساري بايد ادعا كنم فقط دو نفر را در ذهنم دارم جيانگ زمين رهبر سابق چين و فيدل كاسترو رهبر سابق كوبا. احتمالاً خودباوري قدرت طلبي يا شايد هم حماقت باعث شده هنوز تعدادشون زياد نشه و الا ما هر كدوممون مي تونيم يه آدم شجاع باشيم. مگه نه؟

زهرا

اختیار داری آقا ! ما استاد شمائیم [چشمک]

فریدا

این آهنگ روی وبلاگ خیلی خیلی قشنگه.

محمد وروانی فراهانی

عالی بود